Sex, tofu a tempeh

Včera jsem nakoupil tři balíčky tofu abych své rodině uvařil thajské kari s tofu. A hned dnes ráno jsem se dočetl o tom, že tofu přispívá ke kvalitnějšímu sexu(xman.idnes.cz). Takže jak to vlastně je s tofu a kvalitou sexuálního života? Podle článku na idnes.cz za to může fakt, že vegetariánská potrava je bohatá na ženský hormon estrogen. Takže se z vegetariánů postupně stávají ženy, když se stejně jako transsexuálové ládují ženskými hormony? Není to tak úplně pravda. Sója a její výrobky neobsahují ženské hormony, ale látky fytoestrogeny, jež mají podobnou chemickou strukturu jako estrogen a mohou mít vliv na hormony v lidském těle (wikipedia.com). Ne však všechny produkty ze sóji jsou bohaté na fytoestrogeny. Zpracované sójové "maso", což jsou takové sušené nudličky nebo granulované "maso" neobsahují příliš mnoho této látky kvůli průmyslovému zpracování. Vyšší obsah mají výrobky ze soji, které neprošli takovým drastickým zpracováním a jsou to zejména tofu, tempeh, sojové mléko a jogurty. 

Tofu


Takže pánové nemusíte se bát, že Vám při konzumaci tofu narostou prsa. To už spíše Vám ta prsa narostou při nadměrné konzumaci tučného masa.

Prsa

Fytoestrogeny a sexuální život


Dva agresivní dědové plní sexuální energie bojují po konzumaci velkého množství tofu. 
Podle journalu Hormons and Behavior mají fytoestrogeny konzumavané v potravě opic vliv na hladinu hormonů kortizolu a estradiolu. Zjistilo se, že ačkoliv má rostlina větší množstí fytoestrogenů  (ne estrogenů, sója neobsahuje estrogen , jak je však na mnoha místech na internetu nesprávně úvaděno), očekávalo by se, že pokud má tato látka podobné účinky jako estrogen dojde spíše k tomu, že samci budou více zženštilý. Opak je však pravdou: samci kteří zkonzumovali větší množství plodiny obsahující fytoestrogen býli více agresivní, bojovali mezi sebou a také měli častěji pohlavní styk. Shrnutí je jednoznačné, ty opice které konzumovali větší množství fytoestrogenu se stali Alfa samci.
Vliv na rakovinu prostaty

Je prokázáno, že výskyt rakoviny prostaty v Asii je asi 10x menší než v USA. Vliv však nemusí mít jen fytoestrogen ale mnoho dalších faktorů. 

Soja a počet spermii

Navzdory tomu, že sója v nás může probudit sexuální energii, tak snižuje u můžu plodnost. Jeden by si řekl, že je to zázračné můžské afrodisiakum a antikoncepce v jednom. Nicméně výzkum tuto skutečnost zkoumal na 99 můžích majících problém s plodností. Což podle mě není příliš reprezentativní vzorek a troufám si říct, že v Asii, kde jsou výrobky ze sóji konzumovány více než v západním světě problémy s rozmnožováním nemají.

Před pár lety vyšlo několik článků, které bulvárními titulky varovali před konzumací sóji, ale při pozornějším přečtení však vychází z výzkumu které nic jednoznačného neprokázali, ani však nevyvrátili.

Závěr

Určitě je dobré uplatnit pravidlo, že všeho moc škodí. Při honbě za sexuální energií jezte i něco jiného než tofu. Nehledě na to, že sóji se v dnešní době nevyhneme (je ve většině masných výrobků), tak to, že se budeme vyhýbat čistě vegeteriánským sojovým produktů nás před jejími potenciálními škodlivými účinky nezachrání.  Krásně to vystihuje tento článek: http://www.jimejinak.cz/2012/06/soja-ano-nebo-ne/