Profil otravného vegetariána fundamentalisty

Před pár dny jsem se bavil jednou kolegyní, která je vegetariánka, o předsudcích, jaké mají lidé o vegetariánech. Tato slečna přede mnou 14 dní, kdy jsme spolu každý den obědvali, skrývala, že je vegetarián. Prý proto, abych si o ní nemyslel, že patří mezi ty šílené ochránce zvířat v batikovaném oblečení.

Byla jedna z mála skromných vegetariánů. Většina jich je pyšná na své přesvědčení. Přiznala mi, že sama, ačkoliv vegetariánkou je, tak se neztotožňuje s těmito aktivisty. Takže vegetariáni jsou vnímáni jako aktivisté? Nazval bych je vegetariánisty. Což jsou lidé, kteří postavili svoje stravovací návyky na první místo. A k tomu ještě mají poslání šířit tuto mírumilovnou ideologii a všude, kde chodí. Nosí batikované oblečení, prádlo perou kaštany, a pokud se s někým novým seznámí, mluví hlavně jídle. Někteří se také stávající misionáři východních náboženství.


Jak se rodí vegetarián aktivista

Není se pak čemu divit, že pokud převládá takový stereotyp vegetariána, tak se ti umírněnější stydí k vegetaránství přiznat. Lidé je začnou jinak vnímat. A mají trošku hloupé otázky, protože něco nehraje. Normální kluk v obleku jim najednou kontrastuje s mentálním obrazem vegetariánisty v oblečení haré krišna, který je pro ně napůl mimo.  

Pokud se člověk rozhodne být vegetariánem, tak věří tomu, že to je krok správným směrem. Není to náhodný návyk. Určitě vám nikdo neřekne: „No víš, já to zkusil nejíst maso a prostě se mě to tak nějak drží. Ono to pivo bez cigarety tofu prostě není ono. Všichni kámoši si dávají tofu, tak nad tím ani nepřemýšlím a dám si s něma. A brokoličku k tomu.“

Pro mnoho vegetariánu je to proces sebeodříkání, četby spousty knih a učení se novým návykům. Je proto přirozené, že něco, čemu věnovali tolik svého času a úsilí se stane středobodem jejich života. A masožravcům je to úplně jedno. To potom může v některých nadšených vegetariánech vřít tak, že se stanou vegetariánisty.  

Přiznávám, není jich mnoho, ale jsou nejvíce vidět a tím tvoří stereotyp o vegetariánech.

Kdo útočí nepřesvědčí


Vegetárinista se od jiných aktivistů bojujících za lepší svět liší v jednom podstatném detailu.
Greenpeace protestovali proti lovcům velryb, svými činy chtěli upoutat pozornost světa. Povalující protestující z hnutí Occupy Wall Street chtějí poštvat celou populaci proti finančníkům, politikům a mocným. A jsme u toho rozdílu: vegetariánista bojuje proti většině západního světa a zároveň si ho chce naklonit. Sice se tváří tak, že vlastně není proti lidem, ale proti trápení zvířat a pustošivému zemědělství. Jenomže každý masožravec je součástí tohoto průmysl.  
Vegetariánista se často staví do pozice někoho lepšího než je masožrout. Málokdy to řekne úplně otevřeně, ale z jeho názorů to poznat lze. I já jsem napsal svůj úvodník v mírně pasivně agresivní stylu proti masožravcům. 

Tento povýšený styl je pitomost. Představte si situaci, že vám vegetariánista začne vykládat o trápení zvířat a zeptá se vás, jak moc masa sníte?

Co si myslí vegetariánista: Tak teď jsem popsal, jak nelidské podmínky panují ve výrobě hovězího, jak trpí kuřata než se dostanou na pulty obchodů. Určitě si sáhne teď na svědomí a už si nedá ani steak v restauraci a ani kuřecí řízek od babičky.No nejsem to já spasitel světa.

Co si myslí masožravec: Bože, co mi ten idiot vykládá. Je vidět, že maso se jíst musí, protože nedostatek masa, mu vlezl na mozek a blábolí tu o nějakém trápení zvířat. Nikdy asi nebyl na vesnici a neviděl, jak se u nás krávy volně pasou na pastvinách, kuřata spokojeně běhají po dvorku u nás za domem.

Otravný vegetarián

Nikdo si neřekne: Ano, já jsem vlastně ten špatný. Spíše začne hledat argumenty na svou obranu. A to, i když v hloubi duše může cítit, že ládovat se takovým množstvím steaků není úplně zdravé.

Každý člověk považuje své názory za svůj majetek, a pokud ho někdo o ně bude chtít násilně okrást, začne se bránit. Když jsem se začal myšlenkou o vegetariánství zabývat, setkal jsem hlavně s negativní odezvou. Ta mě však ještě více utvrdila v mém názoru, že masa by se mělo jíst mnohem méně a založil jsem Brokoličku. Tu jsem ale nezaložil proto, abych bojoval proti masožroutům, ale abych ukázal lidem, kteří budou chtít omezit maso, kde se chutně najíst. Výroba masa je náročná a je dost možné, že pár desítek let nebude možné ani v Evropě jíst tolik masa jako dnes.  


Rada na závěr

Takže milí vegetariánští aktivisté, jestli chcete, aby svět byl lepším místem a zvířata méně trpěla. Schovejte transparenty. Přestaňte si hrát na to, že tím, že nejíte maso, jste lepší lidé (Hitler byl vegetarián). Sbalte si kufry a odejděte na pár dní na venkov. Tam pochopíte, že lidé, co tam žijí se nedají přesvědčit vašimi argumenty. 


Zaujal vás tento článek, přečtěte si také