Recenze knihy: Smoothies - 40%


J.J. Smithová je top manažerka, koučka osobní rozvoje a nutriční specialistka. V USA patří mezi vyhledávané autorky a její knihy plní žebříčky bestsellerů. V českém překladu jí vychází první kniha Smoothies zelené koktejly, která nejspíš rozhodne o tom, zda její americký přístup motivačních příruček uspěje na českém trhu nejen v osobním rozvoji. Já z ní měl zpočátku rozporuplné pocity. Ale nechal jsem se inspirovat a překousl jsem zbytečné motivační pasáže a docela mě zelené smoothies svojí jednoduchostí a chutí překvapily.Česká obálka knihy je velmi lákavá, ale klame. V originále totiž 10 dní detoxikace, tvoří součást názvu knihy. A tím také kniha je, návodem na 10 denní detoxikaci pomocí zelených koktejlů.

Kniha je to spíš motivační, praktických rad, jak a proč si dělat zrovna tento smoothie zde není mnoho.  Hlavním tématem knihy je rychlé zhubnutí (tím, že se tělo zbaví odpadních látek). Pokud máte pocit, že jste v zimě nejedli zrovna podle vašich ideálů zdravého stravování, je tato kniha jako zdroj inspirace pro jarní detoxikaci skvělá.

Po motivačním úvodu, proč je detoxikace důležitá následuje několik praktických kapitol. Mě osobně nejužitečnější přišel nákupní seznam. Ten prakticky zohledňuje trvanlivost potravin, nic se vám nezkazí a vy si tak můžete smoothies udělat každý den. Jídelníčky a tipy na koktejly jsou velmi jednoduše popsané. Autorka nás nezatěžuje odbornost. Často zmiňuje: Na mě to fungovalo skvěle, na vás určitě bude taky. To doplňují "příběhy úspěchu" jejich klientek a klientů.

Nicméně po praktické první polovině knihy následují zkušenosti jejich klientů a ohlasy na internetu. Na několika desítkách stránek se dozvídáme, jak lidem po této detoxikaci klesla za 10 dnů váha až o 7 kg. A jak jim  těchto 10 dnů změnilo život.  Přiznám se, že úspěšné příběhy a ohlasy na internetu jsem už podrobně neměl sílu číst.

V poslední části, jsou desítky tipů na tyto zelené koktejly. Jsou uvedené nadpisem, například: proti stresu, pro dobrou náladu, pro děti, pro zdravé srdce a pak už jen výčet toho co hodit do mixéru a v jakém poměru. Chcete vědět, proč je banán proti stresu a okurka vám zvedne náladu? Nic takového se nedozvíte, musíte se spokojit s tím, co tvrdí autorka.

Osobně bych uvítal více informací o koktejlech a nějaké zdůvodní jejích přínosů. Její výživová doporučení nejsou však nějaká extrémní a neslibuje zázraky. To zhubnutí 7 Kg je spíše pročištění střev, než zhubnutí tuku. A autorka důrazně několikrát nabádá, že toto není dlouhodobý jídelníček ale očista. Aneb pokud nepomůžou smoothies, máte si podle podle knihy udělat i klystýr


Proč si koupit tuto knihu:
- motivuje k tomu, přidat detoxikaci ke svému životnímu stylu
- některé pasáže jsou opravdu zábavně a vtipně přeložené

Proč nekupovat:
- je příliš krátká a informací je zde málo
- nevysvětluje, proč zrovna tento konkrétní koktejl je nejlepší na stres a proč tento na dobrou náladu


Hodnocení: 40%
Jestli chcete něco víc, než se motivovat k 10 denní očistě, třeba se naučit dělat nejenom zelené smoothies tak se raději mrkněte na jiné koktejly.

Takto dělá koktejly J.J. Smith:

A takto jsem si udělal zelený koktejl já:
V náhodném poměru jsem rozmixoval banány, jablka, vodu, špenát...a to nejdůležitější co tomu dodalo opravdu osvěžující chuť: mátu.

A bylo to (abych použil zaklínadla všech současných kuchařek) zdravé, chutné, rychlé a levné. Za nějakých 20 Kč máte litrové zelené smoothie.