Recenze Knihy: Klidná mysl, cesta k úspěchu - 80%

Co má Brokolička společného s meditací. Jako čtenáře by mě asi napadly tyto asociace:

Jídlo...zdravá výživa...esoterika...meditace a jsme doma, ale u Brokoličky to není pravda.

Píšu o tom, jak volbou jídla udělat svět lepším. Ale jaké volby dělá vystresovaný člověk? Je 10 večer, jedete domů a hlavu máte plnou úkolů, které musí být ráno hotové. Asi těžko budete přemýšlet nad něčím jiným. Přejete si jen něco chutného čím na chvíli utlumíte ten proud myšlenek.

A já vám doporučuji tento chutný a výživný návod na meditaci, díky které nebudete tolik vystresovaní. Budete žít spokojeně a dělat volby v souladu s vašimi hodnotami. Ale pozor, opravdu si necháte radit od rapového magnáta, který se takto obléká?
Zahoďte předsudky a pusťte se do čtení. Klidná mysl, cesta k úspěchu se totiž čte sama.Od Hip hopu k meditaci
Já si přece nenechám radit od někoho, kdo fetoval, užíval si s prostitutkami, zbohatl na hip hopu a jeho předchozí kniha se jmenuje Super Boháč: Jak si dovolit všechno. Už jsem si ho zaškatulkoval, jako člověka, co se snaží svézt na módní vlně motivačních příruček a nastupujícím trendu meditace. Nemohl jsem se více mýlit. Ano Simmons si v 80. letech užíval placeného sexu a byl u toho sjetý kokainem. A ještě ke všemu se přiznal, že k meditaci se dostal tak, že zavítal na jógu a uchvátili ho vysportované postavy jogínek. "Chlípník" jeden. Ale přiznejme, co vás dovedlo do vaší současné reality. Dávná láska, kvůli které jste šli studovat do jiného města a teď si na ni stěží vzpomenete. Jiná láska, kvůli které bydlíte v tomto městě a ona se mezitím odstěhovala za svým manželem? Simmons píše, jako váš kamarád, kterého jste dlouho neviděli a chce vám říct úplně všechno. Něco opravdu nechcete slyšet, ale zatraceně dobře se to poslouchá čte.

Pokud věříte na novodobé čaroděje nebo se živíte vesmírnou energií, tak tato kniha není pro vás. Simmons kupodivu není budhista ale pragmaticky podnikatel. Uznává, že učení o meditaci vychází z východních náboženství, ale na druhou stranu cituje vědecké výzkumy potvrzující, že díky meditaci se budete například: méně přejídat, méně sledovat porno, více se soustředit na práci a užívat si spokojenějšího života.

V hip hopovém tempu dostanete smršť důkazů o tom, jak na něj meditace fungovala. Poslední třetina knihy se věnuje praktickým radám jak meditovat. Pracujete v open space kanceláři? Kam jít? Simmons doporučuje auto v podzemní garáži. Máte doma klid: Sedněte si na meditační polštářek, ruce položte do klína a přeříkejte si mantry. Ne proto, že jimi zavoláte Budhu na pomoc proti stresu, ale jen jako objekt na který zaměříte svou pozornost. A nebo si počítejte dechy. Meditace v podání této knihy je super jednoduchá.

Není to však příručka v tom pravém smyslu, ale spíše povídání o jeho životě s meditací. Zaryté skeptiky nepřesvědčí, vědecké důkazy zmiňuje, ale seznam literatury zde chybí. Jako starý známý vám povídá o tom, jak je meditace super. Občas odbočí a pochlubí se, jak naučil meditovat Oprah, a to že chodil s Adrianou Huffington. Ale za jeho angažovanost za práva zvířat a ochranu životního prostředí bychom mu drobný narcismus, kterým knihu prokládá, odpustit mohli.

Pro lenochy je zde jeho přednáška na Google Talks.
P.S.: Simmons sloužil jako předloha hlavní záporné postavy ve filmu Kingsmen: Tajná služba