Všímavost - Cesta ke zklidnění mysli pro ty, co nestíhají 70%

Co je receptem na spokojený život? Poslední dobou se stále více a více dere do popředí trend na západě zvaný: Mindfulness. Česky je překládaný různě, někdy jako pozornost poslední dobou však stále častěji jako všímavost

Příruček jak cvičit tělo je spousta a za poslední rok se objevuje také několik překladů zahraničních příruček jak cvičit mysl technikou všímavosti. Už jsem zde jednu recenzi na knihu o meditaci napsal: Klidná mysl cesta k úspěchu. Tato je přesným opakem vtipně napsané knihy Russella Simonse . Je to cvičebnice. Plná konkretních rad na životní situace, na které autoři Michael Sinclaire a Josie Seydel narazili při sezeních se svými klienty v City of London. Oba si živí psychoterapií. 

Obsah knihy se dá shrnout do jedné věty: Žijte tady a teď. Stres to je očekávání náročného úkoly nebo nepříjemné situace v budoucnu. A deprese je neustále přemílaní minulosti. V přítomnosti není ani jedno. Jenže jak takto žít? Autoři se záměrně vyhýbají slovu meditace, protože by ti tím nejspíše odradili zaneprázdněné manažery.

Sednout si, pozorovat svůj dech a myšlenky nechat plynout je nejefektivnější cvičení. A na rozdíl o každodenní všímavosti existuje celá řada výzkumu toto potvrzující. Proto já osobně bych tuto knihu bral jen jako doplněk k meditačnímu cvičení. 

Autoři tvrdí, že je to alternativa a ne doplněk. Což je dle mého názoru tvrzení poněkud odvážené. Nicméně kniha obsahuje velmi praktické a konkrétní rady šité na míru dnešní společnosti. Nejdříve začíná obecnějšími myšlenkami, kde se autoři zaměřují na to, jak naše mysl funguje a posléze jsou zde praktické návody, jak aplikovat všímavost na různé životní situace.  Naučíme se, jak se bránit „kolečku“, které se nám točí v hlavě, kdykoliv nás někdo naštve. Vzpomeneme si na všechno hrozné, co nám druhý udělal a hádka okořeněná vyčítáním je v plném proudu. Naučíme se také ovládnout pochybnosti, protože v přítomnosti nejsou vzpomínky na minulá selhání a strach z budoucích problémů. Jen ta činnost kterou děláte právě teď. A můžeme ji dělat, jak nejlépe umíme. Tady a teď. 

Co se mi na knize velmi líbilo, je ten nekonečný výčet situací, kde všude se dá všímavost aplikovat. Jestli jste netrpělivý, tak to je ideální start tréninku všímavosti.Pokud vykonáváte nudnou činnost, tak se na ni můžete opravdu soustředit a vnímat co zrovna děláte. Rychleji vám to uběhne a zároveň si trénujete mozek. 

Tyto recepty a cvičení na všechny možné situace se ale postupem času začnou opakovat. Hlavní myšlenka je totiž tak prostá, že napsat o ní 212 stránek dá určitou práci. Ale prozradím vám jeden tip: můžete přeskakovat. Po úvodních kapitolách můžete číst, tak jak se to zrovna hodí k vaší životní situaci. Když se nudíte, tak nemusíte číst kapitolu o hněvu. Rady jak pomocí všímavosti pracovat s nudou a hněvem jsou velice podobné.

Přes několik odvážných tvrzení a slibů, které ovšem k těmto příručkám patří, knihu doporučuji. Ale jen v případě, že meditaci už praktikujete. Nevíte jak na to? Spolu s touto knihou si pořiďte ještě knihu od Dannyho Pennama a Marka Williamse s originálním názvem Všímavost. Jsou to opravdu dvě úplně jiné knihy. Danny Pennam a Mark Williams vás totiž opravdu naučí meditovat. 


PS: Mindfulness trend není v Česku ještě tak zakořeněný, proto je někdy komplikované najít relevantní knihy k tomuto tématu. Někdy je naleznete mezi brakem esoterické literatury, velmi podobnou knihu ve zdravém životním stylu a některá nakladatelství je řadí do manažerských příruček. Tak se vyznejte v tom, kterou knihu má smysl koupit. V dalším příspěvku Vám připravím ucelený přehled knih zabývajících se meditací všímavosti, které vyšli v češtině a jsou od prověřených autorů.